O Ohňovci
Ohňovec (ohňovec brázditý, Phellinus linteus) je fascinující stopkovýtrusá dřevokazná houba, která roste především na moruších, ale je možné ji nalézt i na dubech a dalších listnatých stromech.
Ačkoli je houba jedlá, její hořkost způsobuje, že se málokdy konzumuje přímo.
Nejčastěji se sbírá v období od dubna do května a roste hlavně v teplých oblastech, jako je tropická Amerika, Afrika a velmi populární je v jižní a východní Asii, zejména v Číně, Japonsku a Koreji.
Ohňovec je v Asii znám již tisíciletí a je nedílnou součástí tamních tradičních medicín. Ohňovec se využíval především při krvácení, hemostáze a menstruačních obtížích.
Pozornost vědců si ohňovec získal v roce 1968, kdy se zjistilo, že má protinádorové účinky a dokáže omezit růst nádorových buněk o více než 95 %. Od té doby se houba stala předmětem mnoha pokusů a klinických studií.
Dnes se ohňovec využívá nejen v tradiční čínské medicíně, ale i v moderní medicíně pro své schopnosti odvádět z organismu vlhké horko (Shi Re) a rozbíjet krevní stáze (Xue Yu). Tyto vlastnosti jsou obzvláště ceněny v souvislosti s nerovnováhami způsobenými moderním životním stylem.
Ohňovec brázditý je tedy nejen historicky významnou léčivou houbou, ale také moderním nástrojem pro podporu zdraví v dnešní hektické době.